Yapay sinir ağları -Rapid Miner uygulama

Kullanılan operatörler ve parametreleri öncelikle tablo içinde açıklanmış daha sonra işlem adımları aşağıda sunulmuştur.

Rapit Miner İşlem Süreci 

OperatörKullanım amacıParametreler
Diagram

Description automatically generatedExcel belgesinden verilerin okunarak rapid miner içine aktarılmasıExcel belgesini gösterip içeri aktarırken tarih değişkeni id olarak belirtilir.  Bak:
A picture containing chart

Description automatically generatedAlınan veriyi [0,1] aralığında normalleştirmek için kullanılır. Method kısmında yer alan “range transformation” şeciler. Böylece belirli aralığa göre orantılanarak veriyi normalleştirir. Method (Normalleştirme metotlarında)
A picture containing diagram

Description automatically generatedBağımlı değişken (çıktı değişkeni) ve açıklayıcı değişken (girdi değişkenleri) ayrıt etmek için kullanılır.Atribute name: etiket, bağımlı değişken olarak gösterilecek değişkenin ismi seçilir. Target role: label(etiket) seçilir.
A picture containing chart

Description automatically generatedPrograma sunduğumuz verilerin eğitim ve test verisi olarak ayrılması için kullanılır.Örnek veride belirli saat öncesi test, sonrası eğitim verisi olarak belirlenmiştir.  
A picture containing diagram

Description automatically generatedVeriyi bölmek için iki adet kullanılır. Birincisi test diğeri eğitim verisini filtrelemek amacını güder. Parametre kısmından Add Filter tıklanarak istenilen özellikte filtre eklenir. Bakınız…
Öğrenme verisi yapay sinir ağı “neural net” operatörüne bağlanır. Bu operatörün parametreleri ayarlanarak veriden tahmin çıkarma işlemini gerçekleştirir. Burada temel yaklaşım. Mevcut bağımsız değişkenlere göre kendisine verilen bağımlı değişkeni (label) tahmin edebilmek için modeller geliştirmesidir. Hiden layer parametreleri: Traning cycles: Öğrenme döngüsü 1000Leaning rate: öğrenme oranı 0,3Momentum: 0,6Error epsilon: 1.0E-4
Diagram

Description automatically generated with medium confidenceFilter Example (test) ve Neural Net operatöründen gelen sonuçlar bu operatör içinde birleştirilerek bir model oluşturulması sağlanır.  
Diagram

Description automatically generatedOluşturulan modelin ne kadar etkin olduğunu ölçmeyi amaçlar.  

İşlem akış şeması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir